o śniadaniu w hotelu modlimy się w Ogrodzie Getsemani i przechodzimy jeszcze raz drogę krzyżową ulicami Starej Jerozolimy - Via Dolorosa kierując się do Bazyliki Grobu.
Ogród Getsemani
W ogrodzie, którym od roku 1666 opiekują Franciszkanie, rośnie siedem potężnych staruszków - drzew oliwnych, pozostałość gaju oliwnego. Pnie częściowo zmurszałe, zwietrzałe wydają się być martwe, lecz przeczą temu gałęzie pokryte liściami i owocami. Ile mają lat? Botanicy twierdzą że drzewo oliwkowe może żyć wiele setek lat. Z obserwacji wiadomo, że korzenie starego drzewa wypuszczają młode pędy, które z biegiem czasu rozrastają się w drzewa. Historyk żydowski
Józef Flawiusz opisując oblężenie Jerozolimy w roku 70 po Chrystusie, twierdzi, że głównodowodzący wojskami rzymskimi Tytus rozkazał wyciąć wszystkie drzewa w promieniu czterech godzin drogi od Jerozolimy. Budulec był potrzebny na cele wojenne. Tytus po zdobyciu i zburzeniu Jerozolimy został cezarem, przyjęty przez ojca Wespazjana do współrządów. Żołnierze rzymscy są znani z tego że raczej bezwzględnie wykonywali rozkazy, ale wydaje się nieprawdopodobnym, aby wygrzebywali korzenie drzew. Znana jest ciekawa zdolność drzew oliwkowych, które z korzeni wypuszczają ciągle nowe pędy. Dlatego z wielkim prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że wiekowe pnie, które możemy oglądać na stokach Góry Oliwnej, są odroślami autentycznych drzew gaju oliwnego z czasów Nowego Testamentu; drzew, które były świadkami Jezusowych słów „Ojcze... nie moja ale Twoja wola niech się stanie” (Łk 22,42).
Mszę św. oprawiamy w tzw. Małym Wieczerniku. Modlimy się też w Wieczerniku i przy grobie króla Dawida, który jest równocześnie synagogą.
Wieczernik
W cieniu dzisiejszego kościoła Zaśnięcia NMP, na pierwszym piętrze gotyckiego budynku, znajduje się wieczernik (Cenaculum). Według tradycji chrześcijańskiej to tutaj Chrystus spożył ostatni posiłek z uczniami. Sala pozbawiona jest dekoracji, tylko piękne gotyckie łuki dzielą ją na dwie części.
Następnie udajemy się do Hotelu King Dawid na poczęstunek.