Geoblog.pl    xgrzegorzk    Podróże    Grunwald 2010 - wyprawa rowerowa    Wałpusz- Świętajno - Ruciane Nida - Wierzba - Mikołajki (rower)

Wałpusz- Świętajno - Ruciane Nida - Wierzba - Mikołajki (rower)

Polska, Mikołajki

Dzień trzynasty

Wałpusz- Świętajno - Ruciane Nida - Wierzba - Mikołajki (20.07.2010)
(t= 6,12 h śr.= 12,3 km/h dyst.= 80 km)

Wstaję o g. 6.15. Piorę brudne rzeczy i w mokrych jadę dalej. Wyruszam o g. 8.00. Zapowiada się na piękny dzień. Już od Szczytna był gorszy asfalt. Górki są krótsze ale intensywniejsze. Jadę lasami. Temperatura powietrza jest w rozsądnych granicach 29 °C. Ale w południe jest już prawie 40 °C. Przejeżdżam przez Stare Kiejkany w którym jest słynny Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu. Wszystko otoczone porządnym podwójnym płotem i monitorowane. Wjeżdżam do miejscowości Babięta położonej nad Babiecką Strugą, na szlaku kajakowym rzeki Krutyni. Widzę jezioro i znaki prowadzące do stanicy wodnej PTTK, ale jest bardzo dużo różnica poziomów i omijam tę atrakcję.

Przejeżdżam przez miejscowość Zgon. Nazwa wywodzi się od zgonu bydła do wodopoju nad jeziorem Mokrym. Przez wiele lat mieszkał tu i pracował pisarz Igor Newerly. W Zgonie napisał „Wzgórze Błękitnego Snu" i „Zostało z uczty bogów". Dotarłem do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie parku znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy o powierzchni 11 416 ha (wraz z jeziorami Kaczerajno i Seksty). O g. 15.00 jestem w Ruciane Nida. Miasto powstało w 1966 roku w wyniku połączenia dwóch wiosek: Nidy i Rucianego, które do dziś oddziela dwukilometrowy skrawek lasu. Położone jest nad jeziorem Nidzkim i Guzianką Wielką. Łączy je Śluza Guzianka (długość 44m, szerokość wrót 7,5m, różnica poziomów wody około 2,2m).

Miasto często nazywane jest „bramą Mazur" ze względu na swoje położenie. Ponieważ jest upalnie jadę na plażę na przystani żeglarskiej. Woda jest ciepła, ale w sam raz aby się schłodzić. O g. 16.00 ruszam dalej na prom w Wierzbie po upewnieniu się w Informacji Turystycznej, że kursuje. Od miejscowości Warnowo na długości 8 km nawierzchnia jezdni jest dramatycznie zła. Muszę się spieszyć, żebym zdążył na prom. Jest on czynny od 10.00 do 18.00. Ostatni kurs od strony Mikołajek jest o g. 17.40. Kursuje co godzinę i pokonuje odległość 360 m, a przeprawa nim trwa 10 min. Prom w miejscowości Wierzba koło Mikołajek jest jedynym czynnym promem na wodach jezior mazurskich. Kursuje po jeziorze Bełdany. Po przeprawie Kieruję się czerwonym szlakiem. Wjeżdżam do Mikołajek od strony, gdzie jest piękny widok z góry. W Mikołajkach łączą się jezioro Tałty z jeziorem Mikołajskim. W czasach krzyżackich były to dwa oddzielne jeziora połączone strumieniem. Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski.

Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Słyszę dzwon na Mszę św. o g. 18.30. Wiem więc gdzie jechać. Po Mszy św. zostałem zaproszony na kawę do proboszcza. Szukam jakiegoś pola namiotowego. Przejeżdżałem przed Mszą św. koło kempingu Wagabundy, ale to jest kawałek drogi i sporo górka do pokonania, a tu powoli zaczyna się robić ciemno. Decyduję się na rozbicie namiotu na polu namiotowym koło plaży miejskiej. Koszt 20 zł bez ciepłej wody i bez prysznica. To chyba najdroższe pole namiotowe o takim standardzie w Polsce. Jeszcze właściciele oszukali mnie, że drugiego nie ma a było 100 m dalej przy tej samej ulicy Okrężnej. Krótko przed zamknięciem plaży idę więc się wykąpać. Później jeszcze nocny spacer po Mikołajkach i kładę się spać o g. 23.30.

xgrzegorzk
Grzegorz Kortas