Geoblog.pl    xgrzegorzk    Podróże    Grunwald 2010 - wyprawa rowerowa    Mikołajki - Orzysz - Ełk (rower)

Mikołajki - Orzysz - Ełk (rower)

Polska, Ełk

Dzień czternasty

Mikołajki - Orzysz - Ełk (21.07.2010)
(t= 5,19 h śr.= 12,5 km/h dyst.= 67 km)

Pobudka o g. 6.15. Plusem pola na którym jestem jest widok na Mikołajki i bliskość centrum. Nie ma się co ociągać. Wyruszam o g. 7.45. Jak dotychczas najwcześniej. Po zrobieniu zakupów kieruję się na jezioro Łuknajno. Jest ono jedną z najważniejszych europejskich ostoi ptactwa wodnego. Nazwa jeziora pochodzi od bałtyjskiego słowa "lukne", czyli grzybienie. Łuknajno jest naturalnym tarliskiem ryb żyjących w Śniardwach. Nic więc dziwnego, że utworzono tu Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno. Rezerwat ten położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, ok. 5 km od Mikołajek. Jest tutaj jedna z największych w Europie kolonii łabędzia niemego, liczącej w niektórych latach około 2000 osobników.

Wchodzę na wieżę widokową na jezioro. W miejscowości Łuknajno również jest wieża widokowa, ale płatna. Znajduje się ona na terenie gościńca „Pod Łabędziem". Ponieważ jest jeszcze zamknięty więc wchodzę za darmo. Przede mną rozciąga się panorama największego jeziora w Polsce - Śniardwy. Po uczcie przyrodniczej trzeba ruszać dalej. Przejeżdżam przez Chmielewo i po 15 km jestem w Dziubiele. Trasa była ekstremalnie trudna. Wiele kilometrów kostki brukowej. Atakujące gzy i komary, piach i luźne kamienie. Było bardzo trudno, ale warto. Korzystam dzisiaj, jak i wcześniej, z dokładniejszej mapy - Mazury w skali 1:75 000 (1 cm - 750 m). W Okartowie przejeżdżam przez piękny przesmyk między jeziorami Śniardwy i Tyrkło. Staję co kilka kilometrów ponieważ znów jest upał. Temperatura sięga 34 °C. Oto i miejscowość imienniczka - Grzegorze.

W Orzyszu trafiam na odnowioną, bardzo porządną, i do tego darmową, plażę miejską. Jestem tu o g. 13.00. Kąpię się do g. 14.30. W dalszej drodze towarzyszą mi długie górki. W Ełku jestem o g. 17.30. Miasto znajduje się na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski. Jest stolicą diecezji ełckiej, ustanowionej przez papieża Jana Pawła II, którą odwiedził 8 czerwca 1999 roku w trakcie VII apostolskiej pielgrzymki do Polski. Pytam się o kemping. Mając już taką informację jadę dalej. Mijam kościół kanoników regularnych. Tam udaję się na Mszę św. Później jestem zaproszony na kolację. Po obfitym posiłku jadę na miejski kemping obok plaży - cena 20 zł., a warunki o niebo lepsze od pola w Mikołajkach. Po rozbiciu namiotu spaceruję sobie promenadą na jeziorem Ełckim. A później czas na kąpiel o g. 21.00. Jestem jedynym kąpiącym się. Później dochodzi jakaś dziewczyna. Biorę prysznic i idę spać.

xgrzegorzk
Grzegorz Kortas