Geoblog.pl    xgrzegorzk    Podróże    Rowerem po Kaszubach 2009 rok    Wiele - Brusy - Swornegacie - Charzykowy - Chojnice (rower)

Wiele - Brusy - Swornegacie - Charzykowy - Chojnice (rower)

Polska, Chojnice

Dzień siódmy

Wiele - Brusy - Swornegacie - Charzykowy - Chojnice (22.08.2009)
(t= 4,53 śr.= 14,7 km/h dyst.= 72 km)

Pobudka o g. 7.00. Lekko kropi deszcz. Niebo jest zachmurzone. O g. 8.00 jem zamówione śniadanie (jajecznica, kiełbasa, pomidory, dżem, chleb, herbata z cytryną). Płacę za nocleg i śniadanie 38 zł. Po spakowaniu się ruszam o g. 8.30. Objeżdżam Kalwarię Wielewską ze schodami świętymi. Mała sesja zdjęciowa i po pół godzinie wyjeżdżam w kierunku na Brusy. Wieje wiatr, niebo jest zachmurzone, ale nie pada. Temp. ok. 23 °C. Droga jest bardzo spokojna. W Lubni skręcam na Brusy. Mimo, że jest to droga na Gdynię, to jest dosyć spokojnie (sobota).

W Brusach zwiedzam kościół budowany przez 3 lata największy na Pomorzu. Jest tam bardzo jasno. Kościelny nie miał niestety kluczy na wieżę. Innym razem. Skręcam na Swornegacie. W Brusach Jagliach czeka mnie niespodzianka w postaci prywatnego skansenu twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego. Spędzam tam godzinę rozmawiając także z samym twórcą. Polecam odwiedziny. Jestem w Zaborskim Parku Krajobrazowym cały czas na Kaszubach. Mijam wiele jezior.

W Swornegaciach jem o g. 13.00 obiad w restauracji plażowej. Bardzo dobry i obfity (karkówka, frytki, surówka, herbata - 19 zł). O g. 14.15 wchodzę do wody. Właśnie zaszło słońce W wodzie jestem sam. Odświeżony wyruszam o g. 15.00. Teren jest pagórkowaty. Wjeżdżam w granice Parku Narodowego - Bory Tucholskie. Przejeżdżam przez Brdę. W Małych Swornegaciach zatrzymuję się na chwilę na plaży. Miejscowość leży między dwoma jeziorami. Sporo ludzi. Jest i pole namiotowe. Później Funka nad Jeziorem Charzykowy. Punkt widokowy. I samo Charzykowy. Od tej miejscowości biegnie ścieżka rowerowa do Chojnic. Tam jestem o g. 17.00. Runda po mieście, które jest bardzo ładne, i jadę na dworzec. Wiem, że o g. 18.20 mam pociąg do Bydgoszczy. Bilet z rowerem kosztuje 20.50 zł. Jadę linią Arriva PCC 91 km. W Bydgoszczy jestem o g. 20.00. I tak zakończyłem kolejną bardzo udaną i owocną wyprawę.

Podsumowania

Saba - 2010-08-14 13:10
Bajkowe zdjęcia!

odkrywcy
odkrywcy - 2010-10-02 18:08
Można by powiedzieć"cudze chwalicie swego nie znacie"Dzięki za przepiękne zdjęcia.

mirka66 - 2010-10-13 15:04
Brusy,Swornegacie i Chojnice bardzo dobrze pamietam.Bylam tam bedac dzieckiem.Jak dobrze pamietam miejsca te znajduja sie w Borach Tucholskich.

marianka - 2012-03-22 18:07
Jakie przepiękne zdjęcia! Gratuluję wyprawy;)

Bydgoszczanka
Bydgoszczanka - 2012-03-31 21:58
Ile piękna można pokazać tylko na Kaszubach w Polsce!
Wspaniałe zdjęcia!

TUbylec
TUbylec - 2013-08-02 14:54
Ja OSobiście mieszkam w tych rejonach ( Charzykowy ) i faktycznie pięknie opisujące te tereny zdjęcia ; )

xgrzegorzk
Grzegorz Kortas